Jedním z produktů, který nám příroda nabízí, je medvědí česnek. Od konce března do poloviny května si můžeme nasbírat tento přírodní zázrak. Na to, jak je pro organismus prospěšný, přišel ale už někdo před námi. Byl to právě ten, po kom je česnek pojmenován. Byl to medvěd. Ti jej prý vyhledávají po zimním spánku, aby detoxikovali svůj organismus. Jestli je to jen legenda nebo pravda, kdo ví. Jisté je, že je nám skutečně prospěšný.
– Pomáhá při odstraňování škodlivin z našeho těla.
– Zbavuje tělo hlenů, parazitů a očišťuje trávicí systém.
– Vyčistí pokožku.
– A dokonce pomáhá i proti kornatění cév.
Medvědí česnek v kuchyni
Vzhledem k tomu, že vegetační období této bylinky je krátké, je potřeba si její léčivé účinky někam uschovat.
1) Jeho listy se dají zpracovat jako tinktura. Čerstvé lístky dáme do nádoby, kterou zalijeme čtyřicetiprocentním alkoholem. Dva týdny vystavíme na sluníčko a pak tekutinu přecedíme. Tuto tinkturu můžeme používat po celý další rok. Denně deset až patnáct kapek pro očistu střev, žaludku a pleti.
2) Extrakt – šťávu z listů prostě vylisujeme a uschováme v ledničce. Pomáhá při nachlazení a chřipce. Užíváme dvakrát denně půl čajové lžičky.
3) Medvědí víno– nakrájíme hrst listů, které posléze přelijeme čtvrt litrem bílého vína. Pak necháme přejít varem. Jestli se nám zdá víno moc kyselé, můžeme ho osladit trochou medu. Pijeme po malých doušcích. Medvědí víno přináší úlevu od onemocnění plic.
Dalším výrobkem, kterým můžeme obohatit i náš jídelníček, je bylinkové pesto. Listy této bylinky rozmixujeme s olivovým olejem. Pak přidáme trochu soli a parmezánu. Pokud chceme, můžeme do mixeru přidat i trochu slunečnicových semínek. Jak v přírodě medvědí česnek poznáme? Má dlouhé jazykovité listy a malé bílé kvítky. Nejdůležitějším poznávacím znamením je jeho typická česneková vůně.