Nabídky na půjčku dnes vidíme na každém rohu. Rozdíl je však půjčka a půjčka. Někdy se jedná o seriózní nabídku a jindy jde pouze o past na důvěřivce. Jak ale rozeznat ten rozdíl? Většinou je zapotřebí mít aspoň základní znalosti. Těm se odborně říká finanční gramotnost. Jsou to tedy znalosti, které získáme buď při základním vzdělání nebo na kurzech. Vyšší ekonomické vzdělání je pak doménou vysokých škol.
Pokud ale žádné ekonomické vzdělání nemáme a jediné finance jsou v naší peněžence je třeba se poohlédnout po někom vzdělaném, kterému budeme nuceni zaplatit pro orientaci ve spletitém finančním světě.
Záleží, k čemu finance potřebujeme. Pokud jsme se rozhodli postavit si dům je nejsnazší cestou využít služeb bankovních institucí. Ty nabízejí spoustu produktů, které nám pomůžou k našemu vysněnému bydlení. Asi tím nejvýhodnějším produktem, který je nabízen je stavební spoření. To nabízí naspořit si určitou částku a získat tak půjčku se zvýhodněným úrokem. Podmínkou stavební spoření je tedy členství a pravidelné spoření po dobou minimálně dvou let. Následně také naspořená částka a bonita klienta.
Pokud splňujeme všechny stanovené podmínky nestojí nám nic v cestě získat potřebné finance za rozumný úrok. Ten nám tedy vyjadřuje hodnotu peněz.
V opačném případě, kdy nejsme pro banku dostatečně bonitní musíme využívat jiné cesty pro získání financí. Tou hlavní a nejvýhodnější jsou nebankovní instituce. Ty nám poskytují peníze s minimálním ručením.
Je však zapotřebí být velice obezřetný. Finance jsou sice poměrně levné, ale za to můžeme snadno spadnout do dluhové pasti. Zde nastává chvíle, že když nejsme dostatečně finančně gramotní měli bychom se poohlédnout po někom vzdělanějším.
U bezúčelových hypoték tedy bývají sazby úroků mnohonásobně vyšší. Což se odráží hlavně na riziku, které banky kvůli klienta podstupují. Zde totiž klient ručí pouze svou nemovitostí. Není tedy prověřena jeho platební schopnost ani úvěrová minulost. Bance tedy nezbývá nic jiného než zastavit klientův dům a důvěřovat v pravidelné splátky.