Asi každý majitel zahradního nekrytého bazénu vám potvrdí, že udržovat vodu v přijatelném stavu je poměrně náročný úkol. Nejde jen o to, aby voda byla dokonale čistá, ale také teplá. Může se vám sice zdát, že v horkých létech není nic lepšího než skočit do ledové vody, ale to se krutě mýlíte. Až příliš prudké ochlazení tělesné teploty nemusí váš organismus ustát příliš se ctí. Když pomineme možnost infarktu, která bývá v takovém případě poměrně nepravděpodobná, můžete se takto velice jednoduše nachladit. A být nachlazený v době, kdy venku panují třicítky, vás určitě příliš nepotěší. Proto je vhodné vodu ohřívat i v koupací sezóně.
Existuje více způsobů, jak vodu ohřát. Běžně se používají takzvané elektrické ohřevy vody. Ty jsou ale jednak vcelku drahé, druhak příliš náročné na spotřebu elektrické energie. Jejich výhoda ale tkví v tom, že se dají použít prakticky kdykoliv. Negativa však ale stále převažují, a tak je čím dál tím větší poptávka po solárních plachtách, které rovněž dokáží dostat bazénovou vodu do lepší teplotní kondice. Nesmí však být pod mrakem, ale svítit slunce. V opačném případě funguje plachta samozřejmě také, ale s mnohem menším účinkem. Většina lidí však při zatažené obloze stejně nemá na koupání ani náladu.
Plachtu můžete používat i v nočních hodinách, kdy rozhodně žádnou vodu ohřát neodkáže. Může ale fungovat jiným způsobem – jako kryt vodní hladiny proti různým pevným nečistotám. Ty se většinou rekrutují z řad drobných plodů, větviček nebo mrtvých brouků, tedy z věcí, které určitě mít na hladině nechcete. Když bude bazén zakrytý plachtou, veškerý odpad přes noc napadá na ni a vy ji pak jen ráno sundáte a vytřepete. Existují samozřejmě i plachty vyrobené speciálně jako krytí, ale proč zbytečně utrácet, když solární plachta odvede stejnou práci a zároveň ještě dokáže za příhodných podmínek ohřát vodu.