Velká spousta z nás má stále zažité nabít mobil do plných 100 % kapacity baterie a pak ho nechat úplně vybít. Je to ale praktika, která patří spíš do prehistorie těchto technologií. V té době se v takzvaných cihlách využívaly nikl-kadmiové a později nikl-metal hydridové akumulátory, kterým takové zacházení opravdu svědčilo. Dnešní moderní lithiové články potřebují jinou péči. Nabíjení do plné kapacity a stejně tak úplné vyšťavení jim naopak škodí. Doporučuje se udržovat baterii v rozmezí 20-90 %. Plné nabití je doporučeno v případě prvního použití. Poté na hodinu odpojíme ze sítě a následně zopakujeme 100 %.
Výdrž lithiových článků
V dobré kondici vydrží přibližně 2 roky tedy přesněji řečeno plus mínus 500 nabíjecích cyklů.Záleží spíše tedy na konkrétním uživateli. Jsou lidé, kteří bez svého smartphonu neudělají ani ránu a nabíjet musí denně. Nový akumulátor tedy budou muset zakoupit mnohem dříve. Do plna se mobil dostane už za dvě až tři hodiny. Proto je dobré dát si pozor na připojení v síti přes noc. I když ty nejnovější jsou před přebitím chráněny. Ráno se určitě probudíte a máte telefon s plnou šťávou a to mu, jak už víte, škodí.
Pozor na velké horko a chlad
Poradil vám někdo vložit baterii na pokraji smrti do mrazáku? Raději na to úplně zapomeňte. Takové extrémy jim totiž škodí. Což jste už asi zaregistrovali sami, když v zimě používáte telefon venku. Často se totiž vypne i ve chvíli, kdy by vám kapacita ještě běžně vystačila. Stejně tak bychom měli dát pozor na jeho ponechání v rozehřátém autě v letních měsících nebo schovávání smartphonu na noc pod polštář.
Kvalita se vyplatí
Pozor si dejte na nekvalitní nabíječky a takzvané rychlonabíječky, které mohou životnost akumulátoru výrazně zkrátit.
Co nevadí
Někdo radí nepoužívat chytrý telefon v okamžiku, kdy je připojen do sítě. Na životnost článku to ale žádný prokazatelný vliv nemá. Stejně tak není nutné vypínat všechny aplikace běžící na pozadí.