Víte o tom, že od října 2018 nemusí mít provozovatelé motorových vozidel povinně ve své výbavě sadu náhradních autožárovek? Je to ovšem podmíněno tím, že máte sjednanou asistenční službu, což při případné kontrole policejním složkám musíte prokázat. Pak nemusíte mít v autě ani rezervu, hever a montážní klíč pro výměnu kola s defektem.
Je to však „něco za něco“, tato služba není pochopitelně zdarma a tak bude stále převládat počet vozidel, kde budou pod kapotou sady žárovek mít své platné místo. Pakliže pomineme situaci, že vyměnit žárovku nemusí být u některých, zvláště nejnovějších vozů, snadný úkon, měli bychom o žárovkách něco vědět.
Světelný tok
Jeden ze zásadních parametrů, na které je třeba pamatovat. Zvláště na něj dbejte, pokud kupujete žárovky z neověřených zdrojů. Požadovaný světelný tok je kolem 1500 lumen. Pokud je příliš nízký, nezajistí dostatečný osvit a může dojít k dopravní nehodě, a pokud je příliš vysoký, můžete oslňovat řidiče v protisměru a k nehodě to směřuje rovněž . Právě světelný tok bývá důvodem, proč řidiči raději sáhnou po osvědčeném výrobci. Ušetřená stokoruna se v tomto případě příliš nevyplácí.
Homologační značka
Autožárovka musí být opatřena značkou, tedy musí být schválena pro provoz na pozemních komunikacích. Značka je ve tvaru E8 (osmička je pro ČR), ale u neznačkových výrobků může jít o podvrh, proto je i z tohoto důvodu výhodnější nakupovat osvětlovací techniku od známých výrobců, např. Philips nebo Osram.
Nadstandardní osvit
Renomovaní výrobci uvedli na trh i žárovky, které se od těch standardních liší především vyšším výkonem, aniž by docházelo k oslňování protijedoucích řidičů. Jsou to speciální modely, jejichž světelný kužel je delší, a také širší, čímž je dobře osvětlená i pravá část krajnice. To bývá mnohdy zásadní u překážek, které řidič spatří na poslední chvíli, a nestačí již včas zareagovat na hrozící střetnutí, např. při setkání s neuváženými chodci nebo cyklisty.