Nestudujte pro papír
„Na vysokou půjdeš, to je samozřejmé, co my bychom za takovou příležitost dali.“
„Dneska všude chtějí papír, nikoho nezajímá, co umíš, půjdeš studovat.“
„Neboj se, jen pilně studuj, my tě s tatínkem podpoříme.“
Na vysokoškolském vzdělání obecně samozřejmě není vůbec nic špatného, ba naopak. Pokud ovšem mladý člověk míří na vysokou jenom proto, že si nedovede představit pracovat, chce si prodloužit mládí, užít studentského párty života nebo prostě jen pro ten papír, něco není v pořádku.
Pokud je maturantovi jasné, co chce v budoucnu dělat a je to obor, ke kterému potřebuje vysokoškolské vzdělání, volba je jasná. Těžko můžete pracovat jako lékař, právník nebo stavební inženýr bez požadovaného vzdělání, tedy titulu, tedy papíru.
Nicméně studium na vysoké škole se značně přeceňuje. Vysoká škola nemá sloužit jako čekárna na dospělý život, kde ještě můžu zůstat bezstarostným dítětem.
Studium je přínosné, pokud je motivováno zájmem. Lidé, kteří chodí do školy jen pro papír, budou chodit do práce jen pro peníze. Lepší než do práce nechodit vůbec, ale uznejte, je to trochu málo.
Dnešní doba nabízí obrovské množství možností, vzdělávat se může každý a to v odvětví, které ho zajímá. Přístup k informacím je snadnější, než kdykoliv předtím. Nevzdávejte se, život máte jenom jeden. Žijte své sny a vzdělávejte se pro možnost dělat, co vás baví. Možná k tomu vysoká škola ani nebude potřeba.
Zaměstnavatelé dnešní doby se kromě vědomostí soustředí na dovednosti, zkušenosti, osobnost, charakter a především váš zápal. Tím si je získáte nejvíce.
Stejně tak zapomeňte na předsudek dřívější generace, že vysokoškolsky vzdělaný člověk bude náležitě pobírat vyšší plat než středoškolsky vzdělaný. Závisí to na oboru. Přísloví „Řemeslo má zlaté dno“ platí dnes více než kdy předtím.
Nestyďte se za to, co vás zajímá. Nevolte si prošlapanou cestičku jen proto, že po ní chodí všichni. Zvažte svou budoucnost, soustřeďte se na vaše zájmy, poraďte se se zkušenými lidmi, obrňte se optimismem a studujte pro sebe! Ať už to bude znamenat šest let na vysoké, stáž v zahraničí, intenzivní roční kurz čínštiny nebo práce v autoservisu.