Sociální sítě nás zahlcují všemi možnými obrázky z dovolených, zábavy s přáteli, úsměvy a dokonalými postavami. Můžeme ale všemu tomu věřit? I když si to nepřipouštíme, do mysli se nám při prohlížení takových příspěvků vkrádá myšlenka, že náš život je asi špatně. Oproti těm dokonale vypadajícím obrázkům je totiž často monotónní, nezajímavý a rozhodně není nepřetržitě šťastný. Nemáme tu nejlepší postavu, dokonalé sebeovládání a nezažíváme úspěch na každém kroku. Jak je možné, že všichni okolo mají podle svých sociálních sítí naprosto dokonalý život?
Filtrování skutečnosti
Nesmíme zapomínat, že každý chce mít na svém profilu převážně to hezké. Něco, čím se pochlubí ostatním a co by okolí mohlo přijít nějak zajímavé. Je jasné, že nikdo nebude zveřejňovat to, jak rutinní život většinou má, ale na zeď postne spíše fotku z festivalu, kam jednou za rok jede. Většina lidí se nerozhodne popisovat, jak špatně zrovna daný den vypadá a nepřidá k tomu navíc fotku, kde mu to vůbec nesluší. Radši se vyfotí na nějakém pěkném místě, udělá pózu, která mu lichotí a nasadí úsměv, i když je zrovna třeba nešťastný a nic se mu nedaří. Internet je plný lidí, jako jste vy sami, jen ze sebe ukazují pouze to lepší. Musíte na to myslet a nenechat se stáhnout do deprese.
Cílené lži
V prvním bodě, o kterém jsem psala, jsou lidi, kteří takové příspěvky zveřejňují docela nevinně v tom, že jejich příspěvky v některých probouzí negativní pocity. Je ale nemálo lidí, kteří naprosto vědomě zveřejňují nepravdy. Ať už jsou to internetové „modelky“ s bezchybným tělem a překrásnou tváří, které byste bez photoshopu nepoznali, nebo rádoby úspěšní lidé, kteří nakonec vlastně nic pořádně nedokázali. Jednoduše nesmíte věřit všemu, co si na internetu přečtete a prohlédnete. Může to mít opravdu negativní následky na vaši psychiku. Nejlepší obranou je se vyvarovat sledování podobných profilů.