Vybíráme mezi LED diodovou žárovkou a kompaktní zářivkou

Podle čeho se rozhodovat, jestliže máme zvolit optimální osvětlovací techniku v domácnosti? Edisonové žárovky s wolframovým vláknem to určitě nebudou, i když ve své době měly něco do sebe. Byly to sice levné výrobky, ale s drahým provozem, kdy spotřebovaly 90 procent elektřiny na produkci tepelného záření a teprve zbývajících 10 procent osvětlovalo prostor kolem nich. Nespornou výhodou však byla jejich teplota chromatičnosti a velmi vysoký index podání barev. Byly zkrátka pro naše oči ideálním svítidlem, vyzařovaly teplý odstín bílého světla a ozařované předměty neměly zkreslené barvy.

halogen

Spotřeba a životnost

To jsou první dva údaje, které většinu z nás zajímají při nákupu. U spotřeby elektřiny jsou na tom v současné době oba zdroje přibližně stejně, jsou velmi výkonné a vyžadují pouze několik wattů, na rozdíl od vláknových žárovek. Např. vláknovou čtyřicítku (40 W) dnes spolehlivě nahradí LED žárovka nebo kompaktní zářivka s příkonem 7 W.
S životností jsou na tom lépe diody. U některých čipů se uvádí až 100 tisíc hodin, průměrně to bývá v rozmezí 25 – 50 tisíc hod. U úsporek je to o něco méně, přesto tam tyto hodnoty sahají až k 50 tisíci hodinám provozu.

světla aut

Provozní charakteristiky

Kromě příkonu jde o některé další parametry. Doba náběhu je u diod okamžitá, u úsporek jde řádově o desítky sekund. Polovodičové osvětlení také nebliká, zatímco u kompaktních zářivek je blikání jejich základní vlastností. Záleží ovšem na konstrukci předřadníku. Staré typy s předřadníkem indukčním blikaly frekvencí 100 kmitů za minutu, u moderních svítidel s elektronickými předřadníky se frekvence zvyšuje až na 50 tisíc kmitů za sekundu, což pouhým okem již nelze přehlédnout a nepůsobí to rušivě. Z hlediska výkonu osvětlení vedou LED diody, ty lze osadit do těles LED halogenů, zatímco zářivky jsou pro reflektorová světla příliš slabé.